- Kolormetal Turkce

Go to content

Main menu:

BOYA ve KAPLAMALAR
Boya Türleri

Metal Rulo Boyama teknolojisinde en sık kullanılan boya türleri aşağıda belirtilmiştir. Bunun dışında özel uygulama amaçlarına yönelik kimi özel vernik ve laklar da sözkonusudur.

Polyester Boyalar

Metal boyama işlemlerinde en sık kullanılan ve en ekonomik seçenek olup, hem iç hem de dış ortamlarda kullanılabilen son kat boyalardır. Kaplama alanı yüksektir. Geniş parlaklık alternatifleri ile uygulanabilmektedir.

PVDF Boyalar

Poliviniliden Florür ve Akrilik Reçine ile (%70/%30) esaslandınlmış son kat boyalar olup, dış ortam dayanıklılığı en üst seviyededir. Korozyon direnci yüksektir. Yüksek maliyetli ve düşük kaplama alanı sunan bir boya olmakla birlikle, UV ve kimyasal direnci mükemmeldir. Renk ve parlaklık kalıcılığı üst seviyededir.

Pur-Pa Boyalar

Polyester ve PVDF esaslı boyalara nazaran daha yüksek kalınlıklarda uygulanabilen bu boyalar, içerdikleri polyamide takviyesi sayesinde sertlikleri ve sürtünme dirençleri açısından ön plandadır. Çizilmeye karşı yüksek dirençli boyalar olup, derin çekme ve bükme işlemlerine uygundur. Düz yada desenli olarak uygulanabilmektedir.

Plastisol Boyalar

Yüksek kalınlıklarda uygulanan, dış dayanım ve korozyon mukavemeti üst düzey olan son kat boyalardır. Elastikiyet ve sertlik açısından iyi bir denge sunarlar. Sürtünme ve çizilmelere karşı dayanıklı olup, nem ve tuz dirençleri üst seviyededir. Büküm ve şekillendirme kabiliyeti mükemmeldir. Soğuk ve nemli iklim ve koşullarında üstün koruma sağlayan bu boyalar iç ve dış ortamda kullanılabilmektedir.

Kaplama Türleri

PVC Film ve PET Film, metal yüzeyine uygulanan kaplamaların başında gelmektedir. Ayrıca, boyalı yada kaplamalı metal yüzeylerine koruma amaçlı olarak uygulanan koruyucu filmler sözkonusur.

PVC Film

Sac ve alüminyum yüzeyler üzerine lamine edilen PVC film, iç veya dış ortamlarda kullanılabilir. Düz yüzeyli, dokulu ve desenli alternatifleriyle çok gen kullanım olanakları sunar. PVC filmler, gıda güvenliği, non-toksit, alev yürütmezilik, UV Direnci ve mekanik ortama uygun seçenekleri ile farklı sektörlerde pratik ve etkili kullanım olanakla sağlamaktadır.

PET Film

Sac ve aluminyum yüzeylere uygulanabilen PET film (Polyethylene Terephtalete) renk ve desen açısından geniş bir yelpaze sunmaktadır. İç ve dış mekanlarda kullanılabilen bu ürün, mükemmel kimyasal dayanım, buzdolapları için leke bırakmazlık, kolay temizlenebilme, yüksek çizilme direnci ile günümüz kaplama endüstrisinin en gözde ürünlerinden biridir.

Koruyucu Film

Boyalı yada PVC / PET Film kaplı metal yüzeylerine, nakliye, formlandırma. montaj vb. operasyon süreçlerinde çizilme, kirlenme vb. dış etkenlerden koruma soğlamak üzere uygulanan filmlerdir. Şeffaf yada renkli olarak 40, 50, 60, 80 micron kalınlıklarda uygulanabilmektedirler. Nakliye, tormlandırma yada montaj sonrasında boyalı & kaplamalı yüzeyden sökülmek üzere geçici olarak kullanılırlar.

 
Back to content | Back to main menu